BU BİR CADI AVI MI ?


SURİYELİLER AZITTI MI YOKSA BU BİR CADI AVI MI

Bursa’da bir gurup Suriyeli bir kahvehane sahibini bıçaklamış….

Son günlerde buna benzer olaylar duymaya başladık.

Bursa halkı ayaklanıp Suriyelilere ait ev ve işyerlerine saldırmış çevik kuvvet olaylara müdahale etmek zorunda kalmış.

Korkarım ki bu olaylar dalga dalga büyüyerek artacak.Başta medyanın ve ilk günden beri Suriyelileri istemeyen bir kesimin şişirmeleriyle Türk halkı galeyana getirilip kaos ortamı oluşturulacak.

Her ne kadar yaşanan olaylarda haklı ve mağdur taraf bizler olsak da, bu kaos ortamından yine biz zararlı çıkacağız .Yapmayın arkadaşlar galeyana gelmeyin sabır ile akıl ile bu günleri de en az zararla atlatmamız mümkün.

Bu olayların birkaç farklı yönü var;

Öncelikle, artık yavaş yavaş ülkelerine dönmeye başlayan muhacir Suriyelileri bunca yıldır yedirdik içirdik barındırdık.Giderayak husumet çıkarıp düşman olmamız bunca yıllık emeklerimizi çöpe atmak demektir. Bir ülkenin halkı sana düşmansa o ülke düşmanındır. Bizler verdiğimiz emeklerin karşılığı olarak Suriyelilerle dost ve müttefik olmayı hakkediyoruz. Unutmayın ki Suriye stratejik olarak önemli bir sınırımızdır .Sınırlarımız ise namusumuz….

Diğer bir husus ise acaba diyorum bu bir cadı avı mı ?

Size burada Osmanlı zamanında yaşanmış bir olayı anlatmak istiyorum.

2.Mahmut döneminde İstanbulda yayınlanan bir gazete ( 6 EKİM 1833 )Bulgaristanda cadıların türediğini,bu cadıların akşam ezanından sonra mezarlardan çıkıp evlere girdiğini yiyecekleri yiyip insanlara saldırdığını ve kılıç yada kurşunla öldürülemediklerini yazmıştır.

Devlet erkanının yaptığı açıklamalar da gazete haberlerini doğrular nitelikteydi.

Uzun süre İstanbul gündeminde kalan bu haberler halkta korku ve panik başlatmıştır.Evleri mezarlığa yakın olanlar evlerini köylerini boşaltıp göç etmişlerdir.

Halkın inanışına göre, mezarlıktaki kötü insanların ruhu cadıya dönüşüp mezarlardan çıkarak halka saldırıyordu.Romanya’da bu tür olaylar sıklıkla görüldüğü için Romenler cadı avında tecrübeliydiler.Bu nedenle bir gurup kasabalı Romanya’dan bir cadı avcısı getirtir.Cadı avcısı doğruca mezarlığa gider yanında birkaç cesur kasabalı da vardır elinde tutuğu üzerinde acayip semboller olan sarkaçı sallamaya başlar sarkaç durduğunda yönü 2 mezarın bulunduğu yeri göstermektedir.Bu mezarlar yaşarken kötülükleriyle nam salmış iki yeniçeri askerine aittir.Cadı avcısı cadıların bunlar olduğunu söyler ve mezarları açtırır.Çıkan cesatlerin göğüs kafesleri yarılarak kalpleri çıkarılır ve suda haşlanır.Sonrasında cesetlerin yakılması gerektiğini söyler.Kasabalı İslam ulemasından izin alarak büyük bir ateş yakar.Halk korku ve merakla olanları izler ve iki çeset yakılır.

Bu olay İstanbul gazetelerinde yayınlanır bütün İstanbul yakılan cadıları konuşur ve bir daha cadı olayına rastlanmamıştır.

Sizce bu olay doğrumuydu yoksa kurgumu.Gerçekten cadılar vardı da yok mu edildi yoksa perde arkasında başka bir plan mı vardı.

Padişah bu olaydan sonra yeniçeri ocağını ortadan kaldırmış ve yeniçeriler için katliam başlatmıştır.Padişahın yeni kurduğu düzeni ve yapacağı yenilikler için insanların yeniçerilerden nefret etmesi gerekiyordu.Bu cadı avı olayından sonra halk ölü yada diri tüm yeniçerilerden nefret etti.

Gelelim konumuza;

İnsan düşünmeden edemiyor acaba bazı üst akıllar Suriyelilerle ilgili olayların fitilini ateşleyip sonrasında ateşi körükleyip büyük bir cadı avı yapmayı mı planlıyor.

YORUM SİZİN…