Sosyal medyanın siyasi gündemdeki etkisi
Burcu ÖZKAN DEMİRKIRAN

Burcu ÖZKAN DEMİRKIRAN

Yazarlar

Sosyal medyanın siyasi gündemdeki etkisi

02 Ekim 2018 - 01:08

Sosyal medya kabul edelim siyasi gündemi belirliyor ve yönlendiriyor .Birçok insan medya üzerinden okuduğu her şeye araştırmadan inanıyor. Kısaca algıya geliyor .

Facebook' u seviyor ve twitter kullanmıyor olduğum halde ( bir türlü isinamadim) mavi bir kuşun gündem oluşturmada ve değiştirmedeki gücünü yadsıyamam.Peki twitter 'daki her bilgi doğru mu? Tabiki değil.Yalan söylemek o kadar vakayı adiyeden ki ...Her yazılana inanmaya hazır dört motorlu sazan ( teşbihte hata olmaz ) bir kitle olduğu müddetçe de adilikler hep olmaya devam edecek .Gezi dahil pek çok sokak eylemi buradan tertip ve organize edildi ." Mesele ağaç değil sen hala anlamadin mi? Hadi gel ." tweeti atilali beş yıl oldu ama hala hafızalarımızda tazecik duruyor . " 48 saat daha dayanırsak AB kararıyla hükümet düşecek. " tweeti de .Bizler için çok salakça gelen bu tweetler birileri için maalesef ve acınası şekilde can simidi görevi görüp umut oldu .Umutlar, kursaklarda kaldi şükür ama bazi kesimleri yalanlarla biteviye konsolide etme çabalarının başlangıcı ve devam etmesinin mihenk noktası da oldu .Atılan her yalan muhatap buldukça yalanların dozu da arttı.Artik öyle ki okur okunmaz kuyruğu göze kadar giren cinsten yalanlar bile gayet inandırıcı geliyor kıymeti kendilerinden menkul şizofrenik ve fobiklere .

Bizim okuduğumuzda cevap verme gereği dahi duymayacağımiz saçmalıklar, bir anda gündeminin tepesine oturuyor .Hatırlayın Türkiye DAES'e yardım gönderiyor, haberini.Duyar duymaz bile saçmanın seçmesi, yalanın dibi olduğu barizdi ama bizim cevap vermeye gerek bile duymadığımız, buna kim inanır ki dediğimiz şey Avrupa parlementosunda bile konu olmuştu . Bakıyorsunuz haberin yalan olduğu belli ama bilmem kaç kişi like atmış, paylaşmış. Belki de çoğu yalan olduğunu bildiği halde takıntı derecesinde nefret ettiği iktidarı belki düşürürüm çabası ve insiyakiyle paylaşmıştır . Sonuçta yalanın ortaya atılma amacı da aynı zaten.Kar kardır mantığı.
Sıkıntı sadece bu da değil maalesef . Belki de en önemli nokta iktidarı destekleyen çoğu kesimin sosyal medya kullanmıyor oluşu . Bu böyle oldukça da her geçilen yıl aslında birer kayıp . Gençler twitter'da çok aktifler ama orayı yöneten daha çok muhalif kanat .Ve körpecik beyinler sürekli yalanlarla besleniyor ve de muhalif olmayı medeniyet ve ayrıcalık sanıyor . Iktidarı destekleyen ailelerin çocukları bile sosyal medya yüzünden muhalif kanada kayabiliyor.Bu gidişle gelecekte bizim gibi düşünen bir nesil bulamayacağız .

Vakit kaybetmeden buna bir çözüm bulunmalı ve tedbir alınmalı . Dizimizi dövmemek için gereken yapılmalı .

Selam ve dua ile...

YORUMLAR

  • 0 Yorum